13774 Kişilik Bir Aileyiz         Ana Sayfa    Site Haritası    Haberdar Olun    Kurumsal Üye Girişi    Kişisel Üye Girişi
İletişim
0555
244 61 87
Eğitim Kurumları için verdiğimiz tüm hizmetlerimizin ÜCRETSİZ olduğunu biliyor musunuz?...
 


Sizden GelenlerTakip Et   
Tavsiye Et   

Anne Babasıyla Yatan ÇocuklarHer çocuk anne babasının yatağında yatmayı sever. Çocuklar onların arasında mışıl mışıl uyurken, kendilerini sımsıcak bir güvenin kucağında hissederler. Ne karanlık onları korkutur, ne de bir ses onları ürkütür. Anne babasının yanında uyuyan çocuğun dünya batsa umurunda değildir! Ama...

Özellikle anneler bu konuda çok hassas davranmaktadırlar. Bebek ağladığında, uyumamak için direndiğinde, gece uykusundan tedirgin bir şekilde uyandığında, anneler bebeklerini koruma içgüdüsüyle yanlarına alırlar. Annenin sıcaklığını hisseden bebek rahatlar, gevşer ve kısa bir sürede derin bir uykuya dalar. Anne de bebeğinin kollarının arasında mışıl mışıl uykuya dalmasından büyük keyif alır. Ancak bebekler anneleriyle uyumaya çok kısa sürede alışırlar ve yataklarında uyandıklarında ağlayarak annelerini isterler. İleride böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız, daha ilk günlerden önlem almanızda yarar var. Bebeğiniz geceleri uyanıp ağlayabilir, bunun pek çok nedeni olabilir. Gerçekten sizi özlemiş olabilir, sizin kokunuzu, ilgi ve sevginizi hissetmek isteyebilir. Bebeğiniz gece ağlayarak uyandığında, onu yatağından kaldırmayın. Ona dokunarak, ninniler söyleyerek tekrar uykuya dalmasına yardımcı olun. Eğer karnı tok, altı temizse ve gaz sıkıntısı yoksa bilin ki sizi özlemiştir. Bebeğinizin sevgi gereksinimini uyanıkken onunla bol bol birlikte olarak giderebileceğinizi unutmayın.

Herhangi bir nedenden dolayı çocuğunuz sizinle yatmaya alışmış ise biraz zorlu bir süreç sizi bekliyor demektir. Belki çocuğunuzu bebekken sizinle yatmaya alıştırmadınız ama herhangi bir hastalığı sırasında ya da eşiniz şehir dışına çıktığında da çocuğunuz buna alışmış olabilir. Eşler şehir dışına gittiği zamanlar anneler çocuklarını yanlarına alırlar. çocuklar korktuğundan değil de, anneler kendi korku ve kaygıları bastırmak adına böyle bir davranışa yönelirler. Annesi ile bir iki kere yatan çocuk babası geldikten sonra da buna devam eder. eğer kararlı davranılmaz ve çocuğu üzüp kırmamak adına bu duruma devam edilirse çocuk o andan sonra kendi yatağından anne babasının yatağına geçecektir. Geri dönüşü zor olan bu geçişin ilk zamanlar anne babayı rahatsız etmemesi de davranışın pekişmesine neden olacaktır. İlk çocukluk yıllarında çocukların sık sık hastalanmaları da anne babayla birlikte uyumaya atılan adımların başında gelir. Hatta hasta çocuk yatağa alınırken, baba çocuğun yatağına ya da kanepeye gönderilir. Gece ateşini kontrol etmek, havale geçirme kaygıları özellikle aşırı koruyucu annelerin korkuları, hastalanan çocuğun yatağa alınmasına ve sabaha kadar annesiyle birlikte yatmasına neden olur ve bunlar da anne için oldukça geçerli nedenler arasında yer alır.

Anne babayla uyumak bir alışkanlığa dönüşmüş ise, bu keyif bir süre sonra anne baba için bir azap olmaya başlar. Bu sorunu yaşamamak için önceden önlem almak birinci çözümdür. diğer çözüm yolları ise,

* Çocuğunuz gece ağlayarak uyandığında, yanına gidip onu sakinleştirin, uyuyuncaya kadar yanında bekleyeceğinizi daha sonra kendi yatağınıza gideceğinizi ona söyleyin ve çocuğunuz susmuyor diye onu asla yatağınıza almayın.
* Çocuğunuzun yatak odasında değişiklikler yapın. Odanın şeklini değiştirmek, odanın duvarlarını onunla birlikte sevdiği renklere boyamak olumlu sonuçlar verecektir. Odasını seven ve orada kendisini huzurlu hisseden bir çocuk, yatağında rahatça uyuyacaktır.
* Eğer çocuğunuz korktuğunu söylüyorsa, odasına koyacağınız sevimli bir gece lambası ya da sarılarak yatabileceği sevdiği bir oyuncak (küçük yaş çocukları için) onun kendisini iyi hissetmesine ve korkmadan uyumasına neden olacaktır.
* Uyku saatinden önce korku filmi izlemek, evde yapılan kavgalar çocuğun psikolojisini bozar. Çocuğunuzun yanında izlediğiniz tv poğramları ve tartışmalarınız çocuğunuzda tedirginlik yaratacağı için bu konularda özenli olmalısınız. Her çocuk anne babasının kavgasından korkar ve kendini güvensiz hisseder.
* Eğer çocuğunuz gecenin belli bir saatinde uyanıp, sessizce yanınıza geliyorsa, onu tekrar yatağına götürün ve uyuyana kadar yanında olacağınızı söyleyin. Bunu sürekli yapmak annelere zor geldiğinden, bir süre sonra çocuklarının yanlarına gelip yatmalarına ses çıkarmazlar. Bunu yaparken zorlanırsanız eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Bir gece eşiniz, bir gece siz bu görevi üstlenerek, çocuğunuzun sürekli kendi yatağında yatmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, hayat paylaşmaktır.

İlkim Öz
Psikolog- Aile Terapisti

 


Bu yazı 14726 kez okunmuştur.
 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 


Sayfa başına dönmek için tıklayınız.   Anasayfamıza gitmek için tıklayınız.   Önceki sayfaya dönmek için tıklayınız...

BenimYuvam'ı Sosyal Medya'da takip edin

 Facebook  Twitter  RSS


Anaokulu mu

Arıyorsunuz?

Okul Seçme Rehberi için Tıklayın
Adana, Seyhan
Küçük Ev Çocuk Kulübü ve GBE
517 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.
Ücretsiz reklam banner yayını için lütfen bizi arayınız.


İstanbul, Kadıköy
Tan Mavi Beyaz Çocukevi
260 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.
Ücretsiz reklam banner yayını için lütfen bizi arayınız.


İstanbul, Gaziosmanpaşa
Canku Anaokulu
249 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.
Ücretsiz reklam banner yayını için lütfen bizi arayınız.


İzmir, Konak
Sercan Gülen Gözler Anaokulu
154 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.
Ücretsiz reklam banner yayını için lütfen bizi arayınız.


İstanbul, Beylikdüzü
Dört Mevsim Gelişim Anaokulu
128 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Ankara, Çankaya
Rengarenk Gündüz Bakımevi Çocuk Klübü
124 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Gaziantep, Şehitkamil
Barış Çocuk Akademisi
121 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Ankara, Çankaya
Çiğdem Abla Yuva Kreş Etüt
113 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Balıkesir, Merkez
Akademinik Gündüz Bakımevi
104 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Yozgat, Merkez
Ece Kreş ve Çocuk Kulübü
100 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Ankara, Keçiören
Bakış Anaokulu ve Etüt Merkezi
94 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

Mardin, Midyat
Midyat Kreş ve Gündüz Bakımevi
94 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

İstanbul, Şişli
Sevimli Pıtırcık Anaokulu
92 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

İstanbul, Kadıköy
Fenerbahçe Milenyum Anaokulu
90 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.

İstanbul, Maltepe
Balım Çocuk Yuvası
90 BenimYuvam Puanınız bulunmaktadır.ANKET
Çocuğunuzu Okul Öncesi Eğitim Kurumuna gönderirken sizce önemli olan hangisidir?...

    Okula ödeyeceğim ücret benim için önemlidir.(10%)
    İş yerime yakın olması önemlidir.(1%)
    Evime yakın olması önemlidir.(5%)
    Okulun verdiği eğitimin kaliteli olması önemlidir.(79%)
    Çocuğumu Okul Öncesi Eğitim almak için bir kuruma (4%)

6710 kişi oyladı. 
----
 


website free tracking Site Meter

© Copyright 2002-2011 ÖZEK
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
ÖZEK / BenimYuvam® yazıların içeriğinden sorumlu değildir.
Künye
 
Geldiğiniz Sayfa
Bulunduğunuz Sayfa
http://www.benimyuvam.com/yazilar.asp?id=5&y=184