Sevil Gümüş
Pedagog, Psikolojik Danışman, Oyun ve Filial Terapist, Gelişim Uzmanı

İhmalin suç olduğunu biliyor musunuz?

“İhmal de nedir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim... İhmal, aslında hep hayatımızda olan, çocuk yetiştirme sürecinin doğal bir parçası haline gelmiş, fakat çocuğa karşı işlenen bir suç olduğunun farkında olmadığımız bir istismar çeşididir.

İhmal; çocuğun beslenme, giyinme, barınma, eğitim, sağlık ve sevgi gibi temel gereksinimlerinin, çocuğa bakmakla yükümlü kişi veya kişiler tarafından karşılanmaması sonucu, çocuk gelişiminin en üst düzeyde gerçekleşmesinin engellenmesi olarak tanımlanmaktadır. Duygusal istismar ise anne, baba ya da diğer yetişkinler tarafından çocuğa sözel olarak (çocuğu aşağılamak, küfür etmek, duygusal ihtiyaçlarını karşılamamak, vb.) saldırgan davranışlarda bulunmak olarak tanımlanmaktadır.

Nedense istismar denince akla ilk gelen cinsel ve fiziksel istismar olur. Çünkü duygusal istismar ve ihmal, fiziksel ve cinsel istismar gibi somut izlere sahip değildir. Bir çocuğun cinsel tacize uğradığının ya da dayak yediğinin belirtileri somut olarak görebilirken; duygusal olarak ne kadar yıpratıldığını anlamak için ya bu olaya şahit olmak, ya da çocuğun bunu dile getirmesini beklemek gerekir.

Ya ihmal... İhmal her yerde... Evlerde, okullarda, sokaklarda. Özellikle ekonomik nedenlerden dolayı çocukların temel gereksinimlerinin çoğu kıt kanaat karşılanıyor ya da karşılanamıyor. Anne-baba olarak çocuğu aşağılamayı, bağırmayı, sevgi ve ilgimizden mahrum bırakmayı bir disiplin şekli olarak algılıyor ve bunun çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğini düşünmüyoruz bile.

Ülkemizde bulguları çok açık olan cinsel istismara karşı kanuni yaptırımlar yetersizken; fiziksel istismar ise bir disiplin şekli olarak görülürken; duygusal istismar ve ihmalin, bir istismar çeşidi olduğu ve çocuğa en az cinsel taciz ve darp kadar zarar verdiğinin farkında bile değiliz.
Mesela çocuğa küçükken zengin bir uyarıcı çevre sunup, okul öncesi eğitimi alarak zihinsel, sosyal gelişimini desteklemek yerine; ilkokula başladığında dikkat eksikliğinden, öğrenme güçlüğünden yakınıyoruz. Zamanında ‘ihmal’ edip gelişimini en üst düzeyde gerçekleştirmesine izin vermediğimiz çocuğa karşı ikinci suçu “Sen bir şey öğrenemiyorsun, ödevlerini yapmıyorsun” diye bağırarak, ‘duygusal istismarda’ bulunarak işliyoruz. Maalesef ihmal ve duygusal istismar çocuk yetiştirme sürecinin ayrılmaz parçası haline gelmiş.

Peki, çocuğa karşı işlenen bu suçların önüne nasıl geçebiliriz? Önce bunların çocuğa karşı işlenen bir suç olduğu bilincine varmalı ve hem kendimiz hem de çevremiz tarafından bu suçun işlemesine engel olmalıyız.

Tek bir çocuğun bile ihmal edilmemesi dileğiyle...

 


Bu yazı 1461 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik
View My Stats