Sevil Gümüş
Pedagog, Psikolojik Danışman, Oyun ve Filial Terapist, Gelişim Uzmanı

Pedagoga Gitmeye mi Karar Verdiniz?

 “Pedagog gitmeden once bunu çocuğunuza uyğun dille anlatın ve hazırlıklı gidin.”

 Sevgili Anne Babalar,

Artık günümüzde bilinçli anne babalar, Pedagogtan “iyi anne baba olmak” için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Onlar çocuklarını sadece iyi okullara göndermenin çocuklarının sağlıklı gelişimi ve geleceğindeki başarısı için yeterli olmadığını; 0-6 yaş dönemin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorlar. Çocuklarının “ilk öğretmeni ve Pedagogunu” olduklarını da bilen bu anne babalar, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için işin ustasından Pedagogtan yardım alıyorlar.

Pedagoga gitmeye karar verdiğinizde Pedagogun çocuğunuzla çalışmalarında daha başarılı olabilmesi için bilmeniz gereken birkaç şeye deyinmek istedim.
 
Bunu çocuğunuza uygun dille açıklayın
 
Eğer şimdi bir Pedagoga gitmeye karar verdiyseniz önce bunu ona uygun dille açıklayın. Eğer çocuğunuz 3-6 yaş arasındaysa, “seni bir oyun ablasıyla, abisiyle tanıştıracağım senden ona bahsettim seni çok merak etti ve senle oynamak istiyor” gibi cümleler çocuğun bir sorunu olduğu için değil, özel olduğu için oyun ablasına (Pedagoga) gideceğini hissettirin.
 
7-12 yaşta: “seni bir ablayla, abiyle tanıştıracağım, bu abla akıllı çocukları cok seviyormuş. Senle tanışmak, çok eğlenceli oyunlar oynayıp, biraz sohbet etmek istiyor”. 12-17 yaşta : “bir Pedagoga gidelim, bu konuda onun bir fikrini alalım.” 17-20 yaşta: “bunu bir uzmanla görüşelim. Telefonu bu istersen kendin arayıp, bir randevu alabilirsin” gibi cümlelerle açıklayabilirsiniz. Bu konuda randevu aldığınız Pedagogdan yardım isteyebilirsiniz.
 
Çocuğunuzla ilgili önemli konuları not alın
 
Pedagoga gitmeden önce önemli bulduğunuz olayları, hastalıkları, kritik dönemleri, iletişimde yaşadığınız zorlukları bir kağıda yazıp, bu bilgilerle randevuya gitmeniz, Pedagogun çocuğunuzu daha iyi tanımasına ve böylece daha sağlıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcı olur.
 
Pedagogtan hiçbir şey saklamayın.
 
Her insan hata yapabilir. Anne baba olarak en iyi yapsakta, bazen en iyi olduğunu düşündüğümüz davranışlar, kararlar bile çocuğa zarar verebiliyor. Çocuğunuzun psikolojisine zarar verdiğinizi düşündüğünüz her davranışınızı, tutumunuzu samimiyetle, olduğu gibi Pedagoga anlatın ki çocuğunuzla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapılsın.

Çocuğunuz Pedagogu sevmeli
 
Bazen Pedagog ne kadar uzman olursa olsun çocuk bu Pedagogla görüşmek istemeyebilir. Bu ilk görüşmede belli olur. Elektirikleri uyuşmaya bilir. Kendini ona yakın hissetmeyebilir. Bu ne Pedagogun hatası ne de çocuğundur. Eğer çocuğunuz o kişiye ısınmadıysa, onu zorlamayın ve çocuğunuzun seveceği başka bir Pedagog bulun. Çünkü Pedagoga severek gitmesi, başaralı oranını arttırır.
 
Pedagogla işbirliği içinde olun
 
Çocuklarla iletişimde tutarlı davranmak çok önemlidir. Eğer Pedagogun önerilerini aynen uygulamazsanız, uygulanan program başarılı olmayacaktır. Başarı sizin işbirliğinize bağlıdır. Çünkü bir kaç seansla Pedagogtan mucizeler beklemeyin. Pedagog size yol gösterir eğer bu yolu izlemekte başarısızsanız, bu çocuğunuzun ya da Pedagogun başarısızlığı değil, sizin başarısızlığınız olacaktır.
 
Pedagogun sihirli deyneği yok!
 
Çocuğunuzun psikolojisine ciddi zararlar vermeden önce, bir sorun yokken de düzenli olarak Pedagogdan yardım almalısınız. Pedagoga çocuğunuzu, psikolojisi ciddi boyutlarda bozulduktan sonra getirip, çocuğunuzu bir kaç seansla tedavi etmesini beklemeyin. Pedagogun çalışmaları somut değildir ve sonucu kısa bir sürede somut olarak görmeniz mümkün olmayacaktır. Bir tedavi süreci: ilk aylar hafta bir veya iki; sonra ayda bir; 3 ayda bir kontrol ve 6 ayda bir takip seanslarından oluşur. Bu süre çocuğunuzun tedaviye verdiği cevaba göre değişir.
 
Biz Pedagogların dileği; bize sadece anne-baba eğitim danışmanlığı için gelmeniz, çocuğunuzun psikolojisi bozultuktan sonra tedavi süreci için değil. Unutmayın çocuklarınınızın başarılarından da başarısızlıklarıdan da siz sorumlusunuz. Bilerek bilmeyerek yaptığınız herşey onların ruhsal dünyasında farklı etkiler yaratacaktır. Çocuklarınız aldına aldığınız kararların doğruluğunu bir kere daha düşünün ve bunun onların ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini değerlendirin.
 
Pedagoga sadece danışmak için gelmeniz dileğiyle...

 


Bu yazı 1957 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik