Sevil Gümüş
Pedagog, Psikolojik Danışman, Oyun ve Filial Terapist, Gelişim Uzmanı

Sevil Gümüş Kimdir?

Pedagog Sevil Gümüş, Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi öğretmenliği, ikinci alan olarak Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık lisans programından Yüksek Onur derecesi ve bölüm beşincisi olarak 2006 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında çeşitli kolejlerde staj yaptı ve birebir çocuklarla evlerinde çalıştı ve çok olumlu geri bildirimler aldı. Mezuniyetten sonra “Çocuklarda Sosyal Becerileri Geliştirme” alanında bir sene çalıştı. 2007’de Londra’ da eğitim kurslarına ve çeşitli seminerlere katıldı. Oradaki eğitim modellerini, çocuk yetiştirme stillerini ve aile yapılarını inceledi. Ayrıca ilerde açmayı düşündüğü eğitim kurumunu iyi yönetebilmek için katıldığı “Advertising & Public Relations, Marketing” kurslarında“distinction” derecesiyle diplomasını aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir Anaokulunda Psikolojik Danışman; Anne-Çocuk Kafesinde oyun gruplarının Eğitim Danışmanı ve bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Rehber Öğretmen, Okul Öncesi Öğretmeni ve Ar-Ge Birim Sorumlusu olarak çalıştı.

Daha sonra dünya çapında otistik çocuklarla çok etkili bir program olan Dr.Ivan Lovaas geliştirdiği ve Prof. Dr. Gönül Kırcaali-İftar ve ekibinin Türkiye’ye getirdiği OÇİDEP (Otistik Çocuklar İçin Davranışsal Eğitim Programı) eğitimci sertifikası aldı.

Ayrıca “Good-Enough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Bender Geşalt Görsel-Motor algılama Testi, Burdon Dikkat Testi” eğitimi; Dr.Risë Vanfleet tarafından geliştirilen “Child-Centered Play Therapy” eğitimi; Dr. Ender Uzundemir Marangoz’dan "Portage Eğitimi Paketi" sertifikası aldı.

Daha sonra “Family Enhancement and Play Terapi” Merkezi Kurucusu PhD, Dr. Risë VanFleet tarafından verilen “Yoğunlaştırılmış Filial Therapy” eğitimi alarak Filial terapist olarak ailelerle çalışmaya başladı. “FILIAL TERAPİ” Anne-babalara oyun yoluyla çocukla ilişkilerini güçlendirmeyi öğreten psiko-eğitimsel bir yaklaşımdır ve yapılan araştırmalar anne baba ve çocuk arasındaki iletişimi güçlendirmede çok etkili olduğunu göstermektedir.

Dünyada iz bırakmış, toplumda başarılarıyla ön plana çıkmış insanların otobiyografilerini ansiklopedi haline getiren, “who is who” organizasyonu Sevil Gümüş’ü alanında gösterdiği başarısından dolayı onurlandırarak otobiyografisini 2009 ansiklopedisinde yayınlamaya layık görmüştür.

Gümüş, şuanda bir international okulda çalışmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olan sadece çocuklar için dekore edilmiş Parenting Skills & Counseling (PSC) Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezini sadece çocuklar ve aileleri için 2008 açtı ve kendi danışmanlık merkezinde Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile ve Çocuk Danışmanı, Filial Terapist Psikolojik Danışman olarak çalışmaya devam etmektedir. Açtığı bu merkezde ailelerin uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu ve Türkiye’de ilk olan birçok projeye imza atmıştır.

Bunun yanı sıra çeşitli eğitim dergilerine, web sitelerine ve gazetelere alanı ille ilgi makaleler yazmakta ve çocuklarla ilgi çeşitli projelere (TV programları, çocuk odalarının düzenlenmesi ve evde aile eğitimi vb.) danışmanlık yapmaktadır. Yaklaşık 13 senedir çocuklarla çalışmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bildiği için yabancı uyruklu ailelere de danışmanlık hizmeti sunmaktadır.


Bu yazı 2421 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik
View My Stats