Sinem Olcay Kademoğlu
Gelişim Uzmanı, Psikolog

Sinem Olcay Kimdir?...

Sinem Olcay, Psikolog ve Gelişim Uzmanı, 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminin bir kısmını üniversiteler arası değişim programına kabul alarak State University of New York, Binghamton’da sürdürdü. Amerika’daki eğitimi sırasında erken dönem çocuk gelişimi, anne-babalık davranışları ve aile psikolojisi konularıyla ilgilenmeye başladı. Bu ilgisinin uzantısı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde yürütülen, sosyal uyum sorunu olan çocuklara yönelik süpervizyonlu mentorluk çalışmasına bir yıl boyunca devam etti. Daha sonra gelişim güçlüğü olan çocuklar ve ailelerine hizmet veren özel bir danışmanlık merkezinde çalıştı.  

 Yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında araştırma ve öğretim asistanlığı yaptı. Tez çalışmasını yürütmek üzere Ruhr Universität Bochum’a gitti ve Volkswagen Almanya tarafından desteklenen Türk ve Alman aileleri gelişimsel olarak inceleyen bir araştırma projesinde görev aldı. Bu çalışmadan “Türk Göçmen ve Alman Ailelerde Anne-Babalık Uygulamaları ve Okul Öncesi Çocuklarının Zihinsel Becerileri” adlı bir yüksek lisans tezi yazdı. Tez çalışmasını, 18th International Congress of the International Association for Cross-Cultural Psychology ve 14. Ulusal Psikoloji Kongresi’nde sözel bildiri olarak sundu. Yüksek lisans eğitimi sırasında anne-baba eğitimi ile çocuk gelişimini desteklemeyi hedefleyen müdahale programlarını teorik olarak incelemeye yoğunlaştı. Mezun olduktan sonra Amerika ve İngiltere’ye gözlemci olarak giderek, erken dönem anne-baba eğitim programlarının uygulamalarını inceledi ve yurtdışındaki araştırma-temelli, etkinliği saptanmış programların Türkiye’ye adaptasyonunu yaptı. Ülkemiz için hazırladığı bu programları anne-babalara ulaştırmak amacıyla 2007 yılında Gülfem Vardarlı ile İstanbul Parenting Class’ı kurdu.

Sinem Olcay İstanbul Parenting Class’ta yürüttüğü anne baba eğitimi çalışmalarında, erken dönem çocuk gelişimi bilgisini pragmatik ve destekleyici bir yaklaşımla birleştirerek anne babalara çocuk yetiştirme konusunda bilimsel temelli danışmanlık sağlamaktadır. Hazırladığı “Merhaba Bebek” ve “Çocuğumla 1-3 Yaş” isimli anne baba eğitim programlarının amacı ebeveynlere gelişimi-destekleyici ebeveynlik becerileri kazandırmak; mutlu, sevecen ve karşılıklı olarak zevk alınan bir ebeveyn-çocuk ilişkisini teşvik etmek böylece çocukların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim potansiyellerini gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.

Merhaba Bebek Programında;
Anne baba olmanın yaşamımıza getirdiği yenilikler ve ebeveynliğe geçiş, Bebekle ebeveyn arasında sağlıklı bir bağ kurulması, Bebekte güvende ve değerli olma hislerinin oluşturulması, Bebeklerde zihinsel gelişimi destekleyici oyunlar, Bebeklerin bireysel özelliklerini anlama, Bebeklerde beden dili, Bebeklerin ağlama nedenleri ve ağlamaya müdahale yöntemleri, Bebeklerin açlık-doymuşluk ipuçları ve beslenme ilişkisi, Bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri, Emzik kullanımı ve kucak alışkanlığı gibi konularda gelişimi-destekleyici yaklaşımlar, Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğumla 1-3 Yaş Programında;
1-3 yaş arası çocuklarda olumlu benlik algısı ve özgüven geliştirme yöntemleri, Gelişimi destekleyici disiplin yöntemleri, Çocuklarda öfke nöbetleriyle başa çıkma, Çocuklara duyguları öğretme ve öz-kontrol becerisi kazandırma, Çocuğun bireysel yeteneklerinin keşfedilmesi, Çocuklarla zihinsel becerileri ve dikkat gelişimini destekleyici şekilde oyun oynama, Dil ve iletişim becerilerini geliştirici aktiviteler, Tuvalet eğitimi, Yeme problemlerini engelleme, Çocuklarda ayrılma endişesi, Kamu alanlarında uygun sosyal davranışları öğretme, Gece uyanmaları ve uykuya direnme gibi uyku problemlerinin çözümü, Akran ilişkilerinde çocuğa rehberlik edebilme ve çocuk yetiştirmeyle ilgili merak edilen tüm konular işlenmektedir.

 


Bu yazı 3143 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik
View My Stats