Açelya Şahin Fırat
M.A. Uzman Klinik Psikolog

Açelya Şahin Fırat Kimdir?

2005 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Açelya Şahin Fırat, 2007 yılında Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayıp “Uzman Klinik Psikolog” ünvanı almıştır. Yüksek Lisans dış stajını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilimdalı Başkanlığı’nda, iç stajını Doğuş Üniversitesi Psikoloji Eğitim Merkezi’nde 112 saat süpervizyon alarak tamamlamıştır. 2005 yılında dahil olduğu DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde yürütülen çeşitli projelerde yer almıştır. Es-Voleybol Kulübü ile yapılan Performans Geliştirme Projesi’nde antrenörlerin klinik incelemelerini üstlenmiş, EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) seansları düzenlemiştir. Anne adaylarına yönelik yapılan Hamile Eğitim Projesi Programı’nın yapılandırılma aşamasında görev almıştır. ÖNSE’ nin (Öğrenmedeki Nörogelişimsel Sorunları Saptama Envanteri) istatistik ve geliştirme çalışmalarında görev almıştır. Öğrenme Güçlüğü, Dikkat Eksiliği ve Aşırı Hareketlilik, Zeka Geriliği tanısı almış çocuklara ev servisi vermiştir.

Lisans eğitimi boyunca birçok gönüllü çalışmada yer alan Fırat, 2004 yılında, SHÇEK Bahçelievler Çocuk Yuvası’nda yaşayan 0-3 yaş çocuklarında bağlanma (attachment) duygusunu geliştirmenin amaçlandığı Koç Üniversitesi Minik Yürekler Yaz Projesi’nde gönüllü olarak çalışmıştır. 2004 yılının yaz aylarında Otistikler Derneği ve Aura Psikoterapi Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Eğitimci Yetiştirme Programı’na katılmış, Gökçeada’da düzenlenen IX. Entegrasyon Kampı’nda gönüllü olarak bir otistik çocuğun eğitimini üstlenmiştir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi - Pediatrik Davranış Nörolojisi Bölümü’nde Prof. Dr. Barış Korkmaz’ın seanslarına gözlemci olarak katılmış ve vaka konsültasyon gruplarında bulunmuştur. Dr. Neslihan Zabcı tarafından verilen 2 yıllık “Çocuklar için Projektif Testler” eğitiminin ikinci yılındadır.

Açelya Şahin Fırat, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özel öğrenme bozukluğu, duygusal sorunlar, kaygı bozuklukları, davranış ve uyum bozuklukları, psikolojik travma, sınav kaygsı, korku gibi sorunlar yaşayan çocuk ve gençlerle çalışmakta; meslek ve alan seçimi, boşanma konularında danışmanlık yapmaktadır. Terapi sürecinde bilişsel-davranışçı terapi, bilişsel varoluş terapisi, oyun terapisi, dışavurumcu sanat terapisi teknikleri, gelişimsel özel eğitim ve EMDR teknikleri kullanmaktadır.

Ayrıca, 2007 yılından bu yana İstanbul’daki çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların psikolojik danışmanlıklarını üstlenmekte, veli ve öğretmen seminerleri düzenlemektedir.


 


Bu yazı 3401 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik