Bihter Mutlu Gencer
Psikolog Özel Eğitim Uzmanı

Bihter Mutlu Gencer Kimdir?...

Bihter Mutlu Gencer, MA Psikolog ve Özel Eğitim Uzmanı, 1991 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü nde lisans eğitimini, Amerika da California State Üniversitesi nde Özel Eğitim Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında araştırma asistanlığı yaptı, üniversite kliniğinde gelişimsel problemleri olan çocuklarla çalıştı. “TEACCH Programının Otizmi Olan Türk Çocuklarla Uygulanması” adlı teziyle mezun oldu. Türkiye de özel bir danışmanlık merkezinde çeşitli gelişimsel ve öğrenme güçlüğü olan çocuklarla çalıştı ; bir özel eğitim okulunda “eğitim kordinatörü” olarak görev aldı. Daha sonra bir süre İtalya da çalışmalarına devam etti.

Torino Üniversitesi nde Konuşma Terapisi bölümünde misafir öğrenci olarak derslere katıldı. Mondovi de bir hastanenin Çocuk Psikiyatrisi Bölümünde çalıştı. Burada bir bilimsel araştırmada ve hizmetiçi eğitimlerde görev aldı; çocuk ve aile terapisi uygulamalarını takip etti. Bu sırada PEP-r adlı psiko-eğitimsel değerlendirme ölçeğinin “otizmi olan Türk çocuklarıyla geçerlik ve güvenirlik araştırması” çalışmasına katıldı. Ayrıca klinik alanda aile terapisi, bebek psikolojisi, çocuk gelişimi ve psikolojisi eğitimleri alan Bihter Gencer, halen kurucusu olduğu ELELE Psikolojik Danışmanlık Gelişim ve Eğitim Merkezi nde çalışmalarına devam etmektedir.

* Çalışma Alanları: Okul öncesi ve okul çağı çocuk gelişimi ve eğitimi, çocukluk çağında yaşanan duygusal problemler, Çocuk ve Aile İletişimi, Annelik-babalık becerileri, Okul Problemleri, Hiperaktivite, Öğrenme Güçlükleri (disleksi, disgrafi); Otizm, PDD, Asperger Sendromu, SOÖG ve benzer iletişim güçlükleri.

* Uyguladığı terapi yöntemleri: Duygusal problem alanında: Çocuk merkezli aile terapisi, oyun terapisi, kognitif-davranışçı, psikodrama ve dışavurumcu sanat terapisi yöntemlerini harmanladığı psikolojik danışmanlık çalışmaları.

* Özel eğitim alanında: Dikkat ve konsantrasyon arttırma çalışmaları, TEACCH (Treatment and Education of Autism and related Communication Handicapped Children) Programı, ABA (Applied Behavior Analysis), Redirective Therapy, PECS ve diğer Konuşma Terapisi teknikleri, Frostig.

 


Bu yazı 2468 kez okunmuştur.

Yorumunuz 255 Karakterle Sınırlıdır.
E-Mailiniz yorum yapabilmek için gereklidir. Fakat görünmeyecek / yayınlanmayacaktır.
İsminiz
E-Mail
YorumunuzYapılan YorumlarASTROLOJİ
ANNE & ÇOCUK
Psikoloji
Eğitim
Bakım
YEMEK
BOŞ
MAGAZİN
YAŞAM
Gezi
AŞK ve İLİŞKİLER
EĞLENCE
SAĞLIKLI YAŞAM
Diyet
Spor
GÜZELLİK
© BenimYuvam  2002 -
Tüm Hakları Saklıdır.
Site içeriği izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz / kullanılamaz.
BenimYuvam'a gönderilen ve yayınlanan yazıların telif hakları yazarların kendisine aittir.
BenimYuvam® yazar yazılarının içeriğinden sorumlu değildir.
Yasal Uyarı & Gizlilik